Sypané gabiony tl. 20cm
Sypané gabiony jsou připraveny z jednotlivých komponentů pro stavbu gabionu, jedná se o gabionové sítě (přední a zadní stěny, boční sítě, dno, víka), spojovací spirály (alternativně C spony) a táhla. Gabiony jsou jednotlivé prvky dodávány v nesestaveném stavu.
Gabionové prvky neobsahují kamenivo (to si zákazník zajišťuje sám - pokud budeme moci poradíme) a ztužující sloupky (zákazníci řeší různě, lze zakoupit v našem eshopu, např. Sloupek POZINKOVANÝ (ZN) 60x60 mm - 200 cm).
Výhody sypané gabionové stěny tl. 20 cm:
- Tenké provedení gabionové stěny - gabionová stěna je vhodná do prostor, kde nechceme nebo nemůžeme použít klasickou silnou gabionovou stěnu.
- Jednoduchá konstrukce gabionu - výborně se hodí pro dlouhé stěny nebo ploty - zejména z důvodu své jednoduchosti a velice rychlé realizace.
- Rychlost výstavby gabionu - gabionová stěna se vyznačuje velmi rychlou výstavbou. Sestavuje se z velkých montážních celků a kámen se do stěny sype, nikoliv skládá.
- Nízké náklady na pořízení konstrukce gabionové stěny - zejména vzhledem k jednoduchosti konstrukce gabionu a k použití velkých montážních celků.
- Nízké náklady na pořízení kamene a jeho dopravu - stěna je tenká, čímž se značně snižuje spotřeba kamene a tedy náklady na pořízení kamene i náklady na jeho dopravu.
- Nízké náklady na realizaci gabionu - stěna je jednoduchého provedení a tenká, tím se významně snižují náklady na realizaci svépomocí, ale zejména v případě provádění gabionové stěny realizační firmou (stavební, montážní, zahradnictví,...).
- Nízké náklady na plnění gabionové stěny kamenem - gabionová stěna je určena k vyplnění kamenem jeho nasypáním. Jedná se o tzv. sypaný gabion, kdy je kámen do gabionové stěny (košů) sypán nikoliv skládán. Hlavní výhodou tohoto provedení je velmi rychlá montáž a tím i značné snížení nákladů na výstavbu.
- Výrazný architektonický prvek - gabionová stěna je výrazný architektonický prvek, který je dominantou nebo skvělým doplňkem každého prostoru zejména pro svůj přirozený přírodní vzhled.
- Vysoká životnost gabionové stěny - pro realizaci gabionových stěn jsou používány kvalitní drátěné sítě a spojovací prvky v provedení povrchové úpravy Zinek + Hliník, tzv. Galfan u nichž je výrobci udávána životnost 80 a více let. V případě použití kvalitního kamene je tak gabionová stěna zárukou dlouhotrvající životnosti a funkčnosti konstrukce.
Montáž sypané gabionové stěny tl. 20 cm:
- Před započetím samotné výstavby gabionové stěny rozmyslete a následně dobře vyměřte její umístění.
- Gabionovou stěnu ideálně osaďte na betonový základ šířky 20 cm. Betonový základ je nejlépe ukončete 1x řadou ze ztratného bednění, ztratné bednění usaďte výškově podle potřeby (např. podle budoucího nebo současného upraveného terénu, dlažby,...). Ztratné bednění zároveň perfektně srovnejte vodorovně i podélně (gabionová stěna bude základ kopírovat, na jeho precizním provedení tedy obvzlášť záleží).
- Zároveň při betonáži základu osaďtě do osy základu ztužující opěrné sloupky, např. Sloupek POZINKOVANÝ (ZN) 60x60 mm - 200 cm, a to vždy na krajích stěny cca 20-30 cm od kraje a v průběhu stěny maximálně po 2m. Výškově osaďte sloupek cca 10-20 cm pod horní záklop gabionové stěny, tzn. že například pokud je stěna vysoká 150 cm, sloupek usaďte cca 130-140 cm nad hranu základu (nad sloupek tak půjde uložit kámen a sloupek nebude zvrchu vidět). Základ vč. sloupků by měl tvrdnout alespoň 7 dní před osazením a plněním gabionové stěny, ideálně až 28 dní.
- Na připravený základ osaďte dno gabionové stěny (do sítě vystřihnete otvory v úrovní sloupků a síť přesaďíte přes sloupek nejlépe zvrchu nebo i z boku po odstřižení krajních drátů sítě v místě sloupků)
- Následně přiložte k síti umístěné na betonovém základě, tedy ke dnu stěny průběžně zadní, přední a boční sítě, ty vzájemně protáčením spirál spojte (sešroubujte). Tím již samostatně stojí gabionová drátěná konstrukce stěny, horní síť (záklop) zatím neosazujte.
- Přední a zadní sítě stěny vzájemně spojíme vymezovacími gabionovými táhly v řadách a sloupcích. První řada táhel je umístěna 20 cm nad betonovým základem, dále pak vždy po 30-ti cm, až do vrchu. Na délku jsou táhla umisťovaná po 30-ti cm až do konce.
- Po osazení táhel zkontrolujte, zda je stěna správně umístěna na betonovém základu, případně ji porovnejte podle potřeby podélně i svisle. Srovnanou stěnu zafixujte ke ztužujícím sloupkům například vázacím drátem.
- Vrchem začněte průběžně sypat kámen např. z kbelíků ideálně v místech ztužujících sloupků, jejich obsypáním se zafixuje poloha stěny vůči sloupkům. Průběžně střídejte sypání kamene u sloupků a v prostoru mimo sloupky tak, aby u sloupků vždy bylo zasypáno více, to fixuje umístění stěny. Zároveň průběžně kontrolujte svislost a rovinnost a v případně potřeby stěnu ihned srovnejte, vzhledem k hmotnosti kamene nelze stěnu srovnat později celou najednou.
- V průběhu plnění kamenem zároveň kontrolujte, zda při sypání ve stěně nevznikají nevyplněné kapsy, zejména v místech pod vymezovacími táhly. Okolí vzniklých kapes zhutněte tyčí, např. roxorem, laťkou, případně poklepem na síť,... Případné kapsy je nutné vyplňovat v průběhu realizace, později už je kámen nad kapsou vzájemně zakleslý a nezhutní se, resp. se neprosype níže.
- Po kompletním zaplnění stěny kamenem je ideální přes prkno nebo fošnu ještě stěnu dorovnat, tzv. vyžehlit. Na stěně tím dorovnáte případné boule, nerovnosti či výstupky. Tím se zároveň kámen ve zdivu zhutní, slehne.
- Sedlý kámen ještě dosypte dovrchu tak, aby při zaklápění horní sítě byl kámen až po záklop, horní síť spojte k ostatním sítím spirálami. Gabionovou stěnu znovu prohlédněte a případně ještě porovnejte, tím máte hotovo a můžete se těšit z dobře odvedené práce.
- Pokud se vám zdá, že to stále není ono, tak nečekejte na déšť, vemte hadici (nejlépe i wapku), pusťte vodu a gabion důkladně opláchněte od kamenného prachu, hlíny a dalších nečistot. Kámen vám pak ukáže svoji krásnou strukturu a barvu. Tak a teď to nemá chybu!